Kako napraviti sirup od borovih iglica protiv kašlja, bronhitisa, upale grla, za jak imunitet i gastritis… - Priroda Lijek
19 travnja, 2024

Sirup od borovih iglica je izvanredno prirodno sredstvo za jačanje imuniteta, protiv svih vrsta prehlada, nazeba, kašlja i drugih oboljenja disajnih organa. Prije nego što podijelimo recept za sirup od borovih iglica, daćemo vam neke najosnovije smjernice o ovoj biljci. Bijeli bor ima latinski naziv Pinus sylvestris, njegovi drugi nazivi su još bor, divlji bor, šumski bor, čam, lučevina. Stablo bora može da naraste više od 10 metara u visinu, a njegov stubasti korijen prostire duboko u tlo. Stablo i grane pokrivene su u mladosti smeđo-crvenkastom, a kasnije sivo-smeđom korom. Grane se vremenom šire u obliku kišobrana. Sivo-zelene borove iglice duge su 5 do 6 cm, sastavljene su u čupercimaOni sadrže dragocjene gorke i ljekovite materije. Uspješno se koriste za liječenje upale grla, upornog kašlja, bronhitisa i katara ždrijela. Kupke od mladih borovih pupoljaka preporučuju se osobama koje oboljevaju od reume i artritisa. Smola od bora koja se nalazi po kori, obiluje gorkim materijama i izuzetnim eteričnim uljem, koje sadrži ljekoviti terpentin. Stoga se uz sirup od borovih iglica u narodnoj medicini često upotrebljavaju preparati od borove smole, koji se koriste najviše za liječenje kožnih bolesti.

Ako planirate upotrebiti borovu smolu povedite računa o pravilnom doziranju i budite oprezni. Takođe kora od bora zbog ljekovitih flavonskih kao i brojnih taninskih materija, veoma uspješno se koristi za saniranje otvorenih rana, jer veoma brzo zaustavlja krvarenje, a ima i vrlo dobro antiseptičko djelovanje. Najbolje je da koristite koru od zrelog bora, i najbolje je da se ona skine sa gornjih dijelova stabla. Kako napraviti sirup od borovih iglica sa šećerom i medom Za početak donesite jednu važnu odluku. Uzmite jedan slobodan dan, pobjegnite od gradske vreve, smoga i zagađenog vazduha i to odmah u ranim jutarnjim satima. Najbolje bi bilo da sjednete na bicikl i provozate se do obližnje šume bogate četinarima. Maloprije smo vam dali instrukcije kako da prepoznate mlade iglice od bora, ukoliko i dalje niste sigurni u to, povedite onoga ko zna.

Za sirup protiv kašlja mogu poslužiti i jela i smreka. Kada se vratite kući postupak pripreme je krajnje jednostavan, za početak bilo bi poželjno da borove iglice saperete sa hladnom vodom od prljavštine i malo sačekate da se prosuše. Evo šta dalje sljedi: U odgovarajuću staklenu teglu stavite najprije red šećera, preko kojeg se stavlja red svježe ubranih borovih iglica, pa ponovo red šećera, pa na njega iglice i tako sve do vrha tegle. Završni sloj obavezno treba da je od šećera. Teglu zatvorite što bolje i odnesite je na sunčano mjesto da se šećer lagano rastapa. Da bi se on skroz rastopio, te da bi sirup od borovih iglica mogli početi koristiti, biće vam potrebno da odstoji najmanje 40 -tak dana. Ovako dobijen prirodni lijek za imunitet pravi se upravo sada u proljećnom periodu, odmah po branju mladih izdanaka. U našem narodu se za ovaj prirodni lijek odomaćio naziv med od borovih iglica, kako god da ga nazovete potpuno je svejedno, jer je recept isti i izuzetno je dobar za pomenute tegobe.. Recept za sirup od borovih iglica broj 2 Evo kako se priprema: Dva kilograma svježih borovih izdanaka prokuva se sa 9 litara vode, pokrije se i pusti da odstoji narednih 48 sati. Poslije toga se sve zajedno procijedi kroz platno i dobro se izgnječi. Dobijena tečnost se zatiim uz dodatak jednog kg šećera i 0,5 kg meda, malo prokuva i dok je još topla sipa se u odgovarajuće staklene posude (ne u flaše), koje treba na kraju dobro zatvoriti sa dvostrukim pergament papirom ili celofanom. Treba paziti da se mladi izdanci beru po sunčanom vremenu. Za koju god varijantu da se odlučite, vodite računa koliko ga dozirate, bilo bi najbolje da sirup od borovih iglica uzimate po dvije tri kašičice i ne više od toga tokom dana. Najbolje ga je jesti samog, ali možete ga dodavati u rashlađen čaj, u vruć nikako, jer gubi svoja dragocena svojstva. Ukoliko vam se borove iglice sa šećerom ne sviđaju ovako zajedno u kombinaciji, vi svakako napravite sirup od borovih iglica sa medom, za čiju će vam izradu biti potrebna nešto veća količina domaćeg meda. Ukoliko se odlučite za med – a ne za bijeli šećer (koji je svakako na lošem glasu), znajte da se tada sirup nešto brže kvari, te da ga morate držati u frižideru. Takođe, mnogi ovoj recepturi dodaju i nekoliko kriški od limuna.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

error: Content is protected !!